Recep TURAN


Vatandaşa vatandaş gibi yaklaşmak

Aksaray haberleri, Salihler şehri gazetesi, Aksaray haber


Başta siyasiler, ardından ilin en büyük mülki amiri ve şehr-i emini, ardından kamu kurum ve kuruluşlarının yönetim kademesindekiler, oturdukları makamı birer güç odağı ve korku salma yeri sanan koltuk sahipleri… Evet. Listeyi uzat uzatabildiğin kadar. Bu listede yer alan isimlerin pek çoğu ne yazık ki bizim vatandaşımızı maraba 2gibi görmekten büyük keyif alıyorlar. Vatandaşın dayısı yoksa, sırtı kalın değilse, hakkını aramakta ısrarcı davranmaktan acizse bunların oyuncağı oluyor ne yazık ki.

Bakın mesela çok basit bir örnek. Siz bu şehrin belediye başkanını hiç vatandaşa; “Ne derdin, ne sıkıntın var?” diye sorarken gördünüz mü? Makamının kapısını açıp vatandaşın derdini dinlediğini gördünüz mü? Ben görmedim. O nedenle ünvanı, makamı, bulunduğu mevkii çok önemli bir yer sanan, hatta onların birçoğunu oraya kendisinin getirdiğinin farkında bile olmayan vatandaş bu unvan ve makamlarını vatandaş yerine kendileri ve yandaşları için kullanan bu zevatı sokakta uzaktan görmeyi bile kendileri için bir lütuf kabul eder hale geldiler.
Bu, Anadolu’nun ufak kentlerinin kaderi! Gözümüzde büyütmek… Ama yeni Valimiz bu konuda değişik bir yol izliyor.

Göreve başladığından bu yana hakkında dinlediklerimin yanısıra geçtiğimiz günlerde Valilik önünde yapılan Kitap Bağış Kampanyası sırasında yaklaşık 10 dakikalık bir izlenim bana bunları yazdırdı.Vali bey kitap bağışı yapılan standları gezerken (Asıl program başlamamıştı daha) kitap bağışında bulunanların tek tek yanlarına giderek kendilerine teşekkür etmesi pek alışık olmadığımız bir durumdu. Daha önce yapılmadı mı diye soracak olursanız; elbette yapıldı. Ama böyle yapan idarecilerin böyle yaptığı sırada orada kesinlikle basın mensupları da olurdu. Yani çok içten gelen bir şey olmazdı. Oysa Vali Aydoğdu bunu yaparken programın başlamasına daha saatler olduğu için biz basın mensubu yoktu.

Yani Vali beyin yaptığı şov değildi. İnşallah hep böyle devam eder. İnşallah vatandaşı maraba gibi değil de insan gibi gören yaklaşımını hiç bozmaz. Çünkü bu şehrin insanının buna ihtiyacı var. Belediye Başkanının vatandaşa yaklaşımı kendisine ve partisine bakışı belirler. Ama Vali beyin ve bürokratların vatandaşa yaklaşımı vatandaşın Devlete bakışını belirler.

O nedenle de çok önemli.
 YAZARLAR