Handan ALTAN


CEMRE

Aksaray haberleri, Salihler şehri gazetesi, Aksaray haber


Baharın müjdecisi. 20 Şubat tarihinde ilk cemre havaya düştü. Senenin ilk karı lâpa lâpa yağarken çocuk gibi sevindiğimiz o güzelim karlar; şimdilerde erimeye başladılar bile. 

Doğa; Yüce Allah'ın "Ol" emrine boyun eğerek ve âlemler Yaradan'ı zikrederek; muhteşem ve kusursuz bir şekilde işliyor. Gece-gündüz, dört mevsim derken; zaman; kusursuz bir şekilde su gibi akıp geçiyor.

Cemre; gönüllere de düşmeli. Bahar güneşinin cemre dolu ışıkları; kararmış kalpleri aydınlatmalı. Cemre; buza dönmüş kalplere, vicdanlara düşmeli. Yüreklere sevgi cıvıltıları getirmeli. Gönüllerden merhamet dereleri akmalı. Yüreklerde sevgi, saygı, şefkat, güven ve merhamet çiçekleri açmalı.
 
Şüphesiz ki; sevginin ve merhametin yegâne kaynağı Yüce Rabbimizdir. Tüm âlemleri ve insanoğlunu muhteşem ve kusursuz bir şekilde yaratan Yüce Rabbimiz; yarattığı tüm âlemi; her türlü nimet olarak insanoğlunun hizmetine sunmuştur. 
  
Gönüllerin cemresinin temel felsefesi olan; Yunus Emre'nin "Yaradılanı sev, yaradılanı hoş gör; Yaradan'dan ötürü" sözü doğrultusunda; bizler de Rabbimize her dâim şükrümüzün en anlamlı ifadesi olarak; gönüllerimize cemreler düşürelim.

Kararmış kalpleri; bahar güneşinin cemre dolu ışıkları ile aydınlatalım. Buza dönmüş kalpleri ve vicdanları; sevgi cemresi ile ısıtalım. Yüreklerimizde sevgi cıvıltıları şakısın. Gönüllerden merhamet dereleri aksın. Yüreklerimize düşen cemre ile; rengârenk kır çiçekleri misali; sevgi, saygı, şefkat, güven ve merhamet çiçekleri açılsın.

Rabbimize her dâim şükrümüzü hakkıyla yerine getiren kullarından olabilmemiz dilek ve temennilerimle; sevgi cemreleri düşmüş gönüllere Selâm ve dua ile.

HANDAN ALTAN GÜÇLÜ 
22 ŞUBAT 2021
AKSARAY'LI ŞAİR - YAZAR 
EMEKLİ ÖĞRETMENYAZARLAR