EMNİYETTEN TRAFİK DENETİMLERİNE DEVAM.!

AKSARAY PINAR MAHALLESİNDE TRAFİK KAZASI. 2 KİŞİ YARALANDI.!

AKSARAYLI GAZETECİLER SENDİKANIN DÜZENLEDİĞİ MEDYA VE SENDİKALAR KURULTAYINA KATILDILAR.!

AKSARAYDA YAĞMURLARDA TRAFİK KİLİTLENİYOR.!

HZ.ALİ VE PEYGAMBERİMİZ ÇOCUKLARA VE GENÇLERE ÖRNEK LİDERLER.!

AKSARAYDA UYGUN FİYATA TEMİZ SİMİT.!

ERTÜRK, BELEDİYE BAŞKANIMISIN ZORBAMISIN.!

TEKNİK LİSE ÖĞRENCİLERİ ÜNİVERSİTEYİ PLANLIYOR.!

AKSARAYDA CAN VE MAL GÜVENLİĞİNE TEHLİKEYE SOKAN 4 KİŞİ HAKKINDA İŞLEM BAŞLATILDI.!

AKSARAYDA YETENEKLİ BİR ELEKTRONİKÇİ.!

AKSARAYDA ERASMUS PROJELERİ TOPLANTISI YAPILDI.!

RUHSATSIZ TABANCA VE TÜFEK ELE GEÇİRİLDİ.!

AKSARAY JANDARMASINDAN GENİŞ KAPSAMLI OPERASYON.!

AKSARAYDA BÜYÜK UYUŞTURUCU OPERASYONU 8 KİŞİ TUTUKLANDI.!

AKSARAY VE İLÇELERİ YEŞİL ALANI ÖZLÜYOR.!!!

YAZARLAR

AKSARAYDA TÜRKİYE VE G.KORE  DOSTLUK BAYRAKLARI İÇİN DEV ADIM.!

Aksaray haberleri, Salihler şehri gazetesi, Aksaray haber

AKSARAYDA TÜRKİYE VE G.KORE DOSTLUK BAYRAKLARI İÇİN DEV ADIM.!

Güney Kore ve Türkiye’nin turizm potansiyelini artırmak amacıyla bir proje başlatan Sultanhanı İlçe Belediye Başkanı Fahri Solak, ilçeye davet üzerine gelen Güney Kore Ankara Büyükelçisi Lee Won Ik ile görüşerek 2 ülke turizmi için dünyanın en büyük Güney Kore ve Türk Bayrağı halısı dokunacağını söyledi. 4 ay kadar sürecek olan dokuma işlemi önümüzdeki ay başlayacak. Dokuma işlemi 5 kadın halı dokumacısı tarafından gerçekleştirilecek.
Dünyanın ve Türkiye’nin en büyük kervansarayına sahip olan Aksaray’ın Sultanhanı İlçesine gelen Güney Kore Ankara Büyükelçisi Lee Won Ik ile beraberinde gelen Kore Kültür Merkezi müdürü Kee Houng Park Sultanhanı Kervansarayını ve ilçenin geçim kaynağı olan halı restorasyon ve yapım atölyelerini gezdi. Sultanhanı Belediye Başkanı Fahri Solak tarafından davet edilen heyet Başkan Solak tarafından karşılandı. İlçe hakkında Belediye Başkanı Solak’tan bilgiler alan Büyükelçi Lee Won Ik, tarihi Sultanhanı Kervansarayını gezdi. Kervansaray hakkında bilgiler alan Büyükelçi Lee Won Ik daha sonra halı dokuma ve tamir atölyelerini gezdi.
Ziyarette bir açıklama yapan Sultanhanı İlçe Belediye Başkanı Fahri Solak, Büyükelçi Lee Won Ik ile daha önce görüştüklerini ve halı projesini sunduklarını belirterek, “Sultanhanı, dünyanın ve Türkiye’nin en büyük kervansarayının olduğu bir ilçeyiz. Alâeddin Keykubat’tan kalma. Restorasyon çalışmaları bittikten sora kültürel ve sosyal faaliyetlerde burada bulunacağız. Sayın büyükelçimizle önceki görüşmemde bir halı projesi sunduk. Sayın büyükelçimiz bu konuşla çok ilgilendi. Kendilerine ilgisinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu kervansarayda biz İpekyolu kültür sanat festivalleri düzenliyorduk. Önümüzdeki yıl şu anda planladığımız dokunmuş halıdan kökboyası ve el yünüyle Sultanhanı Kervansarayımızda dokunmuş en büyük Kore Bayrağı’nı yapacağız. Yanında da olmazsa olmazımız Türk Bayrağımızı dokuyacağız. Burada güzel bir sinerji oluşturmak istiyoruz. Bu proje ilk defa burada yapılacak. Hem Kore Turizmi, hem Türkiye turizmi için çok güzel bir faaliyet olacak. Bu proje yaklaşık 4 ay kadar sürecek. Bir tezgahta 5 kızımız dokuyacak bu halıyı. Önümüzdeki ay bu projeye başlayacağız. Şu ada yünü, ipi hazır. Sadece boyama işlemi ve dokuyucularımız gelecek” dedi.
Büyükelçi Lee Won Ik ise projeden çok mutlu olduklarını ifade ederek, “Öncelikle ben sayın başkanımıza teşekkür ediyorum. Burayı güzelce restore ettiler. Çok muhteşem bir manzara ortaya çıktı. Benim bu güne kadar gittiğim tarihi binalar içerisinde burası gerçekten tarihi çok yaşatan gösterisi çok hoş bir bina burası, çok etkiledi beni. Bu bina vesilesi ile birçok Koreli turistin buraya gelmesi ve İpekyolu hakkında da bilgi edinmesini, ülkeye daha fazla turistin gelmesini bekliyor ve ümit ediyorum. Burası bilhassa halısıyla çok meşhur. Çok turistimizin buraya gelmesini istiyorum ama öncelikle bu korona vakasının biran önce bitmesini ve daha fazla turistin buraya gelerek 2 ülke arasındaki ilişkilerin artmasını ümit ediyorum. İpekyolu denilen şey esasında Kore’ye kadar gidiyor. Uzak gibi görünüyor ama düşündüğünüz zaman Kore ile Türkiye’yi birbirine yakınlaştıran yakın bir yol olduğunu da söylemek istiyorum” diye konuştu.