AKSARAYDA MODERN CİHAZLAR.!

HASANDAĞI TIP MERKEZİNE İLGİ ARTIYOR.!

AKSARAY KARAÖREN KÖYÜNDE UYUŞTURUCU VE TARİHİ ESER KAÇAKÇILIĞI OPERASYONU YAPILDI.!

AKSARAY SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN MEYDANDAKİ AŞI ÇADIRINA İLGİ BÜYÜK.!

YARDIMSEVER DOKTOR.!

AKSARAYDA ÇOK DUBALI YOL VAR.!

BUĞÜN MEVLİT KANDİLİ.!

AKSARAYLI YAŞLI ADAMA ŞEFKAT ELİ.!

HAYIRSEVER İŞADAMINDAN VEFA SOSYAL MARKETE BAĞIŞ.!

ATSODAN GÜNEŞ ENERJİSİ ATAĞI.!

AKSARAYDA OLUMLU VE OLUMSUZ OLAYLAR.!

MİNARECİK MAHALLESİNDE GÖRÜNMEZ KAZA.!

BENZİNE VE MOTORİNE BU GECE YARISINDAN SONRA ZAM.!

AKSARAY LALELİ MAHALLESİNDE MİRAS PAYLAŞIMINDA DARP.!

AKSARAY SULTANHANLIDA KAZA . 5 KİŞİ YARALANDI.!

YAZARLAR

AKSARAYDA ORTAK DEĞERLERİ ÇOCUKLARA ÖĞRETMELİYİZ

Aksaray haberleri, Salihler şehri gazetesi, Aksaray haber

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu: “Ortak değerlerimizi bütün çocuklarımıza öğreteceğiz”

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu: “Ortak değerlerimizi bütün çocuklarımıza öğreteceğiz”

Aksaray Valiliği himayelerinde Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Karakter Eğitimi’ projesinin öğretmen eğitim programı başladı.  Okul öncesine devam eden öğrencilere uygulanacak eğitim programı ile çocuklara karakter eğitimi verilecek.

Okul öncesi eğitim öğrencileri için belirlenen Saygı, Sevgi, Merhamet, Güven, Sabır, Dürüstlük gibi toplam 20 değer için haftalık etkinlikler gerçekleştirilecek. Karakter Eğitimi programına Aksaray Üniversitesinden akademisyenleri de destek verecek.

-Vali Aydoğdu: ‘Toplumdaki sıkıntıların tek sebebi sevgisizlik’

Karakter Eğitimi projesini uygulayacak öğretmenlerin katıldığı eğitim programının açılışı dolayısıyla düzenlenen törene katılan Vali Hamza Aydoğdu ‘Karakter Eğitimi’nin projesinin önemini belirtti.

Uluırmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonunda düzenlenen programda konuşan Vali Hamza Aydoğdu, ‘Toplumdaki hastalıkların, sıkıntıların sebebini tek kelime ile ifade edecek olursak ben şu kelime ile ifade edebilirim; o da sevgisizlik. Kişi kendisini sevmiyor karşısındaki sevmiyor. Bu nedenle toplumun ortak değer kavramlarını çocuklara öğretmeli, kendimiz de bu kavramlar üzerinden durmalıyız” dedi.

-Model olacak bir proje

Anaokulu eğitimi alan çocukların almayan çocuklardan yüzde 35-40 daha başarılı olduğunu vurgulayan Vali Aydoğdu: “Türkiye’de yılda 1 milyon 200 bin çocuk dünyaya geliyor, bu çocukların 6 yaşına kadar yüzde 80’i hiç kitapla muhatap olamıyor. Bizim kendimize bir ayna tutmamız lazım. Temel sıkıntımız şu, bir değerler perdesi bir de roller perdesi var. Biz çocuklara ilk önce roller perdesini sunuyoruz. Bu yanlışı ilk önce değerleri öğreterek ortadan kaldırıyoruz. O kendisi yaşayıp görecek. İrade ettiği zaman roller perdesinde her şeyi fark eder ve öğrenir. Ortak değerlerimizi bütün çocuklarımıza öğreteceğiz. Bunu yapmak zorundayız” diye konuştu.

Proje kapsamında eğitim alan öğretmenlere başarılar dileyen Vali Hamza Aydoğdu hep birlikte Türkiye’ye model olacak bir çalışmayı uygulayarak bu konuda başarıya ulaşacaklarını belirtti.

Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal ise kişinin karakter gelişimi erken çocukluk döneminde tamamlandığını belirterek okul öncesi öğrenciler için hazırlanan proje kapsamında öncelikli olarak öğretmen eğitimlerinin yapılacağını söyledi.  Kartal, ailelerin de bu süreçte faaliyetlerde etkin olarak yer alacağını, proje ile ildeki okul öncesindeki öğrencilerin insanlık için büyük öneme sahip değerleri yaşayarak kavramasının hedeflendiğini belirtti.