EMNİYETTEN TRAFİK DENETİMLERİNE DEVAM.!

AKSARAY PINAR MAHALLESİNDE TRAFİK KAZASI. 2 KİŞİ YARALANDI.!

AKSARAYLI GAZETECİLER SENDİKANIN DÜZENLEDİĞİ MEDYA VE SENDİKALAR KURULTAYINA KATILDILAR.!

AKSARAYDA YAĞMURLARDA TRAFİK KİLİTLENİYOR.!

HZ.ALİ VE PEYGAMBERİMİZ ÇOCUKLARA VE GENÇLERE ÖRNEK LİDERLER.!

AKSARAYDA UYGUN FİYATA TEMİZ SİMİT.!

ERTÜRK, BELEDİYE BAŞKANIMISIN ZORBAMISIN.!

TEKNİK LİSE ÖĞRENCİLERİ ÜNİVERSİTEYİ PLANLIYOR.!

AKSARAYDA CAN VE MAL GÜVENLİĞİNE TEHLİKEYE SOKAN 4 KİŞİ HAKKINDA İŞLEM BAŞLATILDI.!

AKSARAYDA YETENEKLİ BİR ELEKTRONİKÇİ.!

AKSARAYDA ERASMUS PROJELERİ TOPLANTISI YAPILDI.!

RUHSATSIZ TABANCA VE TÜFEK ELE GEÇİRİLDİ.!

AKSARAY JANDARMASINDAN GENİŞ KAPSAMLI OPERASYON.!

AKSARAYDA BÜYÜK UYUŞTURUCU OPERASYONU 8 KİŞİ TUTUKLANDI.!

AKSARAY VE İLÇELERİ YEŞİL ALANI ÖZLÜYOR.!!!

YAZARLAR

AKSARAYDA AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI YAPILDI.!

Aksaray haberleri, Salihler şehri gazetesi, Aksaray haber

AKSARAYDA AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI YAPILDI.!

13-20 Eylül Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında 15 Temmuz Milli İrade Meydanında tören düzenlendi. Abdülhamit Han Fen Lisesi Mehter Takımı gösterisi ile başlayan tören; saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması,  Gençlik Merkezi Halk Oyunları Ekibinin sola Zeybek gösterisi ile devam etti.

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu; törende yaptığı konuşmasında Ahiliğin temelinde kardeşlik, dürüstlük, ahlak, erdem vefa olduğunu bunların sadece esnaflık ve ticaretin değil insanlığın da temelinde bulunduğunu söyledi.

Türk toplumunu,  Türk medeniyetini ve Türk kültürünü ayakta tutan en önemli öğenin yardımlaşma duygusu, birbirine sahip çıkma duygusu olduğunu ifade eden Vali Aydoğdu; onun için Aksaray bu anlamda Ahi Evran’ın öğretilerini en güzel şekilde uygulayan illerden birisi konumunda bulunduğunu söyledi.

Vali Aydoğdu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Olması gereken şudur;  çok konuşmak teorik şeyler söylemek yerine fiiliyatımızla, hayat tarzımızla davranış modalarımızla çocuklarımıza örnek olmamız gerekiyor. Bugünkü dünyada yaşayan gençler bizim sözlerimizden çok ayak izlerimize bakıyor. Eğer ayak izlerimiz söylediklerimiz de örtüşüyorsa gençlerin kalbinde yer buluyor. Hiçbir şekilde söylediklerimiz onlar için bir anlam ifade etmiyor. Ahilik kardeşliktir sevgidir, ötekileştirmemektir. Aynı bayrak, aynı kültür, aynı medeniyet altında birbirimizin farklılıklarına tahammül ederek ileriye doğru yaşamak, bu bayrağı İleriye doğru taşımaktır. Bu vesileyle bizim kültürümüzle, medeniyetimizle doğan bugüne kadar gelen ahilik kültürünü yaşatan emek veren bugünleri görme ebediyete intikal eden bütün büyüklerimizi rahmetle duayla yâd ediyorum. Böyle güzel bir kültürü böyle güzel bir medeniyeti inşa edip bize tepside sundukları için Allah onlardan razı olsun.” dedi.

Konuşmaların ardından Ahilik geleneğinde önemli bir aşama olan Şed Kuşanma töreni yapıldı. Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Belediye Başkanı Evren Dinçer, Esnaf-Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Doğan Ceylan, Ticaret İl Müdürü İsmail Sevim ile birlikte Aksaray’da yılın Ahisi seçilen Şaban Kocagöz’e Şed Kuşatımı yaptı. Törende yılın kalfası seçilen Saim Arısoy, yılın çırağı seçilen Elif Gök’e plaket ve hediyeleri takdim edildi.

Törende Ahilik konulu şiir ve kompozisyon yarışmaları, masa tenisi müsabakalarında dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.Ahilik Haftası Kutlama Törenine; Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Belediye Başkanı Evren Dinçer,  Vali Yardımcısı Mustafa Gündüz, Aksaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ayhan Özçifçi, Emniyet Müdürü Murat Kolcu, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Oktay Öztürk, Ticaret İl Müdürü İsmail Sevim, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Doğan Ceylan, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile kamu kurum müdürleri, esnaf odaları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.